Salmoriglio
Via Vittorio Emanuele, 233/235
0912733924
ushqim
Logo
"Artisan" Salmoriglio i Skuqur i Përzier
Patate të skuqura të freskëta me lëvozhgë, arancinetë, pllaka brumi të skuqura, crocche '...
çmim
8,50 €
Logo
Salmoriglio i Skuqur i Përzier "Artisan" (për 2 persona)
Patate të skuqura të freskëta me lëvozhgë, arancinetë, pllaka brumi të skuqura, crocche '...
çmim
12,50 €
Logo
Qofte Chiccose
Qofte me mish të përzier (gjedhi/derri) të aromatizuara me erëza të ndryshme dhe të servirura ...
çmim
7,50 €
Logo
Patëllxhan Vastase
Cutlets tuniziane, domate konfit dhe stracciatella
çmim
8,00 €
Logo
Flan patate në stilin Salmoriglio
mbushur me Speck of Black Pig, Vastedda del Belìce, Pecorino sicilian dhe servirur me fondue të ë...
çmim
9,00 €
Logo
Mish i gjallë
Tartari i viçit me krem pecorino dhe tartufi dhe Fiocco di Vitellina të gatuar në CBt dhe me erë...
çmim
16,00 €
Logo
Bufalotta
250gr mocarela bualli, njollë, thekon parmixhan, raketë dhe domate qershi
çmim
12,50 €
Logo
Ibleo Beef Tartare
me krem sicilian Pecorino dhe Tartuf
çmim
16,00 €
Logo
Peshk të skuqur të përzier
Copë peshku shpatë, peshq të vegjël, sardele dhe unaza kallamari
çmim
16,50 €
Logo
Trengjyrësh
Crostone e bukës shtëpi me domate qershi konfit, pesto borzilok dhe Stracciatella
çmim
8,50 €
Logo
Porchettoso
Kruton buke e pjekur në shtëpi me porcheta të freskët siciliane dhe qepë Giarratana të përkë...
çmim
10,00 €
Logo
Fileto e viçit "Ibleo" gr. 250
çmim
18,00 €
Logo
Fileto e derrit
çmim
16,50 €
Logo
Viçi i prerë "Ibleo" (rreth 350 gr)
raketë, domate qershi, thekon Grana dhe lustër balsamike
çmim
18,00 €
Logo
Shkop Salmoriglio
Tri rrotulla viçi siciliane të mbushura me copa buke, arra pishe, salcë domate, ullinj dhe Vasted...
çmim
16,00 €
Logo
Shkop grykës
Shkopi përbëhet nga tre rrotulla viçi siciliane të mbushura me Filadelfia dhe Fëstëk. FRIJUAR
çmim
15,00 €
Logo
Salmoriglio skarë (x 2 persona)
Suxhuk, stil i pjekur Palermo, brinjë derri, hani dhe pini me shallota, këmbë pule pa kocka dhe a...
çmim
45,00 €
Logo
Kofshë e pulës pa bon dhe me erëza
çmim
10,50 €
Logo
Raca Tomahawk "Iblea" (pesha mesatare 800 gr) NB: çmimi për hektogramë
çmim
6,00 €
Logo
Fiorentina e racës iblea (shënim: çmimi për hektogram)
pesha mesatare gr. 600
çmim
6,00 €
Logo
Mish derri i tymosur
Brinjë BBQ dhe salcice. Mish 100% nga SHBA, i gatuar në Low & Slow dhe 8 orë tymosje me lis t...
çmim
18,00 €
Logo
Rrotulla peshku Sword Grill në stilin Palermitana
mbushje: thërrime buke, arra pishe, passolina, nenexhik, lëng portokalli, kaciocavallo të integru...
çmim
20,00 €
Logo
Peshk i pjekur në skarë Salmoriglio (për 2 persona)
(Kallamar, peshk shpate, karkaleca deti, rrotull shpate) i servuar me sallatë të përzier
çmim
52,00 €
Logo
Angus di Bovino prodhuar në Argjentinë
Rreth 350 gram
çmim
26,00 €
Logo
Bosht derri i stilit sicilian
Shërbehet me patate të pjekura
çmim
15,00 €
Logo
Salmoriglio klasike
Vaj ekstra i virgjër ulliri, limoni, rigoni, hudhra e grirë, kripë, piper
Logo
Salmoriglio me pesto borziloku
Borzilok të freskët, arra pishe, bajame, djathë të grirë, vaj ulliri ekstra të virgjër, krip...
Logo
Salmoriglio al Barbeque dhe Jack Daniel's
Salcë barbeque, erëza të ndryshme, Jack Daniel
Logo
Salmoriglio me mollë dhe qepë
Logo
Fileto derri me lustër mollë dhe qepë dhe aromë rozmarine
çmim
18,00 €
Logo
Strakoto alla Salmoriglio
Supi i mishit të derrit i gatuar në kbt për 8 orë dhe shërbehet me fund të pjekur dhe çikore ...
çmim
18,00 €
Logo
Patate të skuqura të freskëta
çmim
3,00 €
Logo
Perime sezonale
çmim
4,00 €
Logo
Sallate jeshile
çmim
3,00 €
Logo
Sallatë të përzier
çmim
4,00 €
Logo
Grij perime
Perime të përziera sezonale
çmim
8,00 €
Logo
Patate të pjekura nga Siciliani
Me verë të bardhë, qepë, rozmarinë
çmim
4,00 €
Logo
Kotletë patëllxhan tunizian
Bukë me vezë dhe bukëpjekje
çmim
4,00 €
Logo
Kungull i kuq i ëmbël dhe i thartë
çmim
6,00 €
Logo
Kalsa
Burger pule (fileto) i pjekur me vezë dhe i skuqur, me pjekje shtesë të kripës, ajsberg, domate ...
çmim
10,00 €
Logo
Shefi
Burger viçi IBLEO gr. 200, domate në feta, marule, Vastedda del Belìce, proshutë krokante, ketch...
çmim
10,50 €
Logo
Do te kercej
Shirita mishi të derrit të tymosur me dru lisi, të gatuar në kbt për 6 orë në ajsberg, ulët,...
çmim
12,00 €
Logo
Vucciria
Burger viçi IBLEO gr. 2x200, domate në feta, julien e ajsbergut dhe radicchio, proshutë krokante,...
çmim
14,00 €
Logo
Cala
Fetë peshk shpate të pjekur dhe të skuqur, julienne e domateve konfit, mocarela siciliane bualli,...
çmim
12,00 €
Logo
Cassaro Green
Burger me patëllxhanë tunizianë alla Palermitana (vaj, hudhër dhe nenexhik), fetë Caciotta të ...
çmim
10,00 €
Logo
Magione Fries
Sanduiç burger me kotele patëllxhan tunizian (të pjekura dhe të skuqura me vezë dhe copa buke) ...
çmim
10,00 €
Logo
Krem Pistachio Risotto
Krem fëstëk nga Bronte, proshutë derri, Caciotta siciliane, qepë, verë të bardhë, fistikë t...
çmim
13,50 €
Logo
Tartufi Tagliolini
me krem sicilian Pecorino dhe tartuf sezonal sicilian
çmim
15,00 €
Logo
"Atturrati" Deti Paccheri
Peshku shpatë, midhjet, molusqet, karkalecat, kalamari, domatet dhe thërrimet e bukës të thekur ...
çmim
18,00 €
Logo
Pappardelle Lalli Green
Papardelë e freskët me proshutë të salduar në verë, domate qershi, fëstëk pesto nga Bronte, ...
çmim
15,00 €
Logo
Rizoto ZaZa'
Kungull i kuq dhe pika kremi sicilian Pecorino
çmim
14,00 €
Logo
Tortë me çokollatë të ngrohtë në zemër
Shoqërohet me topin e akullores vanilje
çmim
5,00 €
Logo
Kupa me akullore siciliane
Aromat: VANILLA, LIMON
çmim
5,00 €
Logo
Fruta sezonale
çmim
5,00 €
Logo
Komposto frutash sezonale
çmim
7,00 €
Logo
Bronte fëstëk semifreddo
çmim
5,00 €
Logo
Parfait me Bajame Avola
Me derdhje të çokollatës së nxehtë
çmim
5,00 €
Logo
Cannolo sicilian rishikohet
Krem Ricotta dhe krem, pika çokollate dhe gjallëri krokante
çmim
5,00 €
Logo
Byrek me mollë
Kuti me paste krokante, e mbushur me molle dhe kanelle, e servirur me akullore vanilje
çmim
5,00 €
Logo
Kupa e pangopur
Krem Ricotta dhe Philadelphia, karamel i bërë në shtëpi dhe amaretti të shkërmoqur
çmim
5,00 €
Logo
Nëse nuk është i disponueshëm i freskët, në varësi të sezonit dhe në çdo rast rrallë, disa produkte mund të ngrihen, për shembull: Peshku dhe Perimet
pije
Logo
Ujë i gazuar ose i gazuar San Benedetto CL. 0,75 (Xhami)
çmim
2,50 €
Logo
Ujë i gazuar ose i vogël 0,50 Fontalba (Plastikë)
çmim
1,50 €
Logo
Tomarchio jo-alkoolike e gazuar
Sode portokalli, Mandarin, Chinotto, Gazzosa, Limonadë, Shkumë
çmim
2,50 €
Logo
Ethet tre (jo-alkoolike)
Tonifikuar, limon, birrë xhenxhefil
çmim
2,50 €
Logo
Coca Cola / Coca Cola Zero
çmim
2,50 €
Logo
Kalaja e ditës
Vetëm verërat siciliane. Pyesni personelin e dhomës së ngrënies
çmim
7,00 €
Logo
Duca di Salaoparuta xhami shtesë i thatë Prosecco
çmim
6,00 €
Logo
Costantino Verërat Rosso nga gota
Nero D'avola, Merlot, Syrah
çmim
6,00 €
Logo
Costantino Verërat e bardha nga qelqi
Muller Thurgau, Grillo, Chardonnay, Catarratto
çmim
6,00 €
Logo
E bardha e Nerës (Chalice)
E bardhë me gaz
çmim
7,00 €
Logo
Rose 'di Rosa (Chalice)
Rozë me gaz '
çmim
7,00 €
Logo
24 BARONET N THE KUJDES
Bionda, Terra (5cereali) dhe Rossa. CL. 0.33
çmim
6,00 €
Logo
24 BARONI 10PPM (Gluten Free)
Premium Pilsner (Alc. 5.6%)
çmim
6,00 €
Logo
24 BARONI CL e Bardhë. 0.75
Blanche Belgjike (Alc. 6.3%)
çmim
13,00 €
Logo
24 BARONS "Mjaltë" CL. 0.75
Krem Ale (Alc. 6.00%)
çmim
13,00 €
Logo
Birraria "56" eden
Bjonde me erëza SAISON (Alc. 6, ose%)
çmim
6,00 €
Logo
Birraria "56" nicare '
Amber i tymosur (Alc. 6.5%)
çmim
6,00 €
Logo
Birraria "56" MISTRAL
India Pale Ale (Alc. 6.0%)
çmim
6,00 €
Logo
Përzierje Trimmutura pa plumb
Pa gluten me lule dardhe me gjemba. Bjonde
çmim
5,00 €
Logo
TRIMMUTURA "Përzierje"
Lulëzim Bionde me dardhë me gjemba (Alc. 4.6%)
çmim
6,00 €
Logo
"Hybrid" TRIMMUTURA
Kripë e bardhë me Capers of Pantelleria (Alc. 5,0%)
çmim
6,00 €
Logo
Trimmutura "Super"
Qelibar i aromatizuar me farat e koprës
çmim
6,00 €
Logo
Birra e Vespers "Triskele"
Golden Ale (Alc.5.5%)
çmim
6,00 €
Logo
VESPRI BEER "Lavika"
Ipa e Kuqe (Alc. 6.5%)
çmim
6,00 €
Logo
Epika "MEDUSA"
DUBBEL (Alc. 8.0%)
çmim
6,00 €
Logo
BRUNO RIBADI Ale Pale Pale
Gruri Perciasacchi, zhvishem agrumesh Sicilian, manaferrat sumac, Manaferrat Pepe Rosà. (Alc. 6.00%...
çmim
7,00 €
Logo
Bruno Ribadi "Pilsner"
Kokrra antike siciliane
çmim
7,00 €
Logo
Bruno ribadi "bianca"
Gruri Biancolilla dhe lëvozhga e mandarinës Ciaculli
çmim
7,00 €
Logo
Birraria ti mi li
Birrë bujqësore me 5 bjonde drithëra
çmim
6,00 €
Logo
Birraria TI MI LI
Birrë e kuqe bujqësore me dy malt
çmim
6,00 €
Logo
"Modus Bibendi" - Kantina Elios (TP)
100% Nero d'Avola - Organike Natyrore
çmim
24,00 €
Logo
"Di more" Fattorie Azzolino
Syrah dhe Cabernet Sauvignon
çmim
25,00 €
Logo
Sirah Cantina Fina - Marsala (TP)
Sirah 100% IGT - Plakja 1 vit në barrique dhe 8 muaj në shishe
çmim
25,00 €
Logo
Të dashur Maestro Cantine Fina - Marsala (TP)
Cabernet Sauvignon, Merlot dhe Petit Verdot - Plakja 2 vjet në barrique dhe 8 muaj në shishe
çmim
45,00 €
Logo
"Perricone" - Cantine Fina, Marsala (TP)
Perricone 100% - vëll. 13%
çmim
25,00 €
Logo
"Perricone" - Terre Di Gratia, Camporeale (PA)
Perricone 100%
çmim
24,00 €
Logo
"Gazzerotta" (Bodrumet Pellegrino)
Nero D'avola PGI Harvest 2017
çmim
22,00 €
Logo
"Rinazzo" (Bodrumet Pellegrino)
Syrah 100% IGP Harvest 2017
çmim
22,00 €
Logo
Nëna Natyrë (Kantinë Ruso)
Nerello Mascalese PGI 2016 Pa Sulfite
çmim
28,00 €
Logo
"Tancredi" Donnafugata
Nero D'avola dhe Cabernet Sauvignon
çmim
38,00 €
Logo
"Angheli" Donnafugata
Cabernet Savigno dhe Merlot
çmim
24,00 €
Logo
"Sherazade" Donnafugata
Nero D'avola CL. 0,375
çmim
10,00 €
Logo
"Sherazade" Donnafugata 0.75
Nero D'avola 100%
çmim
20,00 €
Logo
"Floramundi" Donnafugata
Cerasuolo di Vittoria
çmim
30,00 €
Logo
"Cantine Fina" Nero D'avola
Doc Sicilia
çmim
22,00 €
Logo
Gerardi Antonino AZ. Bujqësore
Cabernet Sauvignon 2017
çmim
26,00 €
Logo
Bodrumet JUDEKA
100% frappato. Vinifikuar në rozë. Spostuar spontanisht
çmim
18,00 €
Logo
Rose 'di Rosà "Milazzo"
Rose 'Sparkling
çmim
22,00 €
Logo
"Sbriu" Cantine Costantino
Rose 'Sparkling
çmim
18,00 €
Logo
"Modus Bibendi" Kantina Elios - Alcamo (TP)
Organike - natyrore, 100% Grillo - vetëm 0,03% sulfite
çmim
22,00 €
Logo
"Modus Bibendi White Macerated" Bio - Nat
Përzierje Grillo, Catarratto dhe Zibibbo - vetëm 0,03% sulfite
çmim
28,00 €
Logo
Kantine Fina - Marsala (TP) "MAMARÌ"
100% Sauvignon Blanc PGI
çmim
28,00 €
Logo
Kantina Fina - Marsala (TP) "KIKÈ"
Traimineri Aromatico dhe Sauvignon Blanc PGI
çmim
28,00 €
Logo
Angelo Winery - Salemi (TP) "Vintage Vintage"
100% Merlot Vinifikuar në të bardhë
çmim
22,00 €
Logo
Tenuta Cuffaro - San Michele Di Ganzarria (CT) "Bianco Di Ida"
E bardha e gazuar
çmim
24,00 €
Logo
Terre Di Gratia - Camporeale (PA) "27"
Catarratto 100%
çmim
24,00 €
Logo
Alessandro Di Camporeale (PA) "Benedè"
Catarratto 100%
çmim
16,00 €
Logo
Luce di Lava Cantine Russo - Castiglione di Sicilia (CT)
Etna Bianco 80% Loading, 20% Catarratto
çmim
20,00 €
Logo
Verërat Costantino - Partinico (PA) "Chamanit"
Chardonait - Inzolia
çmim
15,00 €
Logo
Verërat Costantino - "Tremujori" i Partinico (PA)
Catarratto, Chardonnay, Grillo dhe Muller Thurgau
çmim
20,00 €
Logo
1971 Coppola - Partinico (PA) "Bubbles of Inzolia"
Vakt me verë të gazuar - Inzolia
çmim
22,00 €
Logo
Fermë G. Milazzo - (AG) "Bianco Di Nera"
E bardha e gazuar nga kultivimi organik
çmim
24,00 €
Logo
Kantinë judeka "frabianco" caltagirone
100% Frappato, vinified një e bardhë. Spostuar spontanisht
çmim
18,00 €
Logo
Kantinë judeka "blandine" caltagirone
Cuvèe (Insolia, Chardonnay, Zibibbo)
çmim
18,00 €
Logo
PrimAnnata Cantine Angelo
100% Merlot, e vinifikuar në të bardhë
çmim
16,00 €
Logo
IL SALINARO (Kantinë Pellegrino)
Grillo DOC 2019 (I freskët, i strukturuar dhe i shijshëm, me shënime nga lulet e portokallit dhe ...
çmim
22,00 €
Logo
"KELBI" (Kantin Pellegrino)
Catarratto 100% IGT Terre Siciliane. Elegante dhe aromatike me nuanca vjollce, lule portokalli, ferr...
çmim
22,00 €
Logo
DIANTHA '(Kantin Pellegrino)
Përzierje e rrushit të bardhë vendas sicilian IGT. Eterik dhe lules me lyerje jasemini dhe lule p...
çmim
22,00 €
Logo
"Sûr Sûr" Donnafugata
100% Grillo i pastër. CL 0,375
çmim
10,00 €
Logo
Veraria Costantino "Grillo"
Tradita Siciliane Grillo 100% Bio "Sicilia Doc"
çmim
22,00 €
Logo
Verërat Costantino "Chardonnay
Partinico (PA)
çmim
16,00 €
Logo
Verërat Costantino "Catarratto"
Partinico (PA)
çmim
16,00 €
Logo
Verërat Costantino "Muller Thurgau"
Partinico (PA)
çmim
16,00 €
Logo
AMARO "AMARA"
Tretësues i bazuar në Portokallët e Kuq të Sicilianit
çmim
5,00 €
Logo
AVERNA "Don Salvatore"
Histori recetë e Amaro AVERNA
çmim
5,00 €
Logo
AMARO DELL'ETNA
Bazuar në Angjinarja Siçiliane
çmim
5,00 €
Logo
AMARO "FLORIO"
çmim
5,00 €
Logo
PJESS S SIC SHQIPTARIT
"TURIDDU" PGI Lemons of Bagheria; "SABBENERICA" Artikuj, Mentuccia dhe Genzero; ...
çmim
5,00 €
Logo
Lemoncello
Tretësira alkoolike bazuar në limonët sicilianë
çmim
4,00 €
Logo
CORTESE DAMA
Passito di Pantelleria
çmim
5,00 €
Logo
MARTINEZ
Verë Zibbibo
çmim
5,00 €
Logo
DONNAFUGATA GRAPPA
Një mijë e një netë
çmim
8,00 €
Logo
"903"
Grapa tipike e bardhë
çmim
5,00 €
Logo
"903"
Grappa Barrique
çmim
5,00 €
Logo
SAMBUCA MOLINARI
çmim
5,00 €
Logo
Baileys
Uiski Irlandez dhe Lëngu Krem Kakao
çmim
5,00 €
Logo
KONFORTI JUGOR
Liker me aromë portokalli
çmim
5,00 €
Logo
OBAN "14"
Torbato
çmim
8,00 €
Logo
LAGAVULIN "16"
Torbato
çmim
8,00 €
Logo
CLUB KANADIAN
Uiski Kanadez
çmim
5,00 €
Logo
MATUSALEM RUMA GRANE REZERVA
çmim
7,00 €
Logo
ZACAPA XO RUM
çmim
10,00 €
Logo
LEGENDARIO
RUMI HONEY
çmim
6,00 €
Logo
Ron Zacapa "njëqindvjetor"
Edición Negra - Sistemi Solera
çmim
8,00 €
Logo
Talisker 10
çmim
7,00 €
Logo
Lafroaig 10
çmim
7,00 €
Logo
Turqia e egër
Uiski thekre
çmim
7,00 €
Logo
Bonollo Zi
Grappa
çmim
5,00 €